Zdrowie

#

Stojąc kontra siedząc w pracy, co jest lepsze?

  • 2 grudnia 2020

Znasz niebezpieczeństwa związane z siedzeniem za dużo, ale co ze staniem przez cały dzień?

Okazuje się, że długotrwałe stanie w pracy też nie jest takie dobre. Przesadzanie może powodować bóle pleców, nóg i stóp, a ponadto zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. W rzeczywistości ryzyko to jest porównywalne do ryzyka pracowników, którzy palą codziennie i tych, którzy są otyli.

Jeśli ta informacja wprowadzi cię w błąd, nie martw się. Jeśli masz już stojące biurko, nie musisz się go pozbywać. Porozmawiamy o tym, co musisz wiedzieć o staniu i siedzeniu w pracy.

Stać a siedzieć w pracy: równowaga jest kluczowa
Chodzi o to, że stojące biurko nie sprawi, że automatycznie staniesz się zdrowy. Aby móc czerpać z niego korzyści, musisz wiedzieć, jak właściwie go używać.

To znaczy, że musisz na przemian stać i siedzieć. Nie spędzaj czasu stojąc przez cały dzień roboczy, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący. Uspokój się, dopóki twoje ciało nie przyzwyczai się do stania i siedzenia.

Z praktyką powinieneś dostać się do punktu, w którym twój czas jest równomiernie podzielony pomiędzy staniem i siedzeniem. Ważne jest, żebyś nie spieszył się z tym i słuchał swojego ciała.

Dlaczego stojące biurko? Niektóre powody, dla których warto go używać
Jeśli nie kupiłeś biurka na stojąco, może zastanawiasz się, czy nie trzeba jeszcze go kupić. Odpowiedź brzmi: tak, ale powinieneś zdecydować się na takie, które ma regulowaną wysokość.

Jeśli Twoje biurko do pracy siedzącej ma tylko jedno ustawienie (czytaj: wysokie czy niskie), będziesz musiał nadwyrężyć swoje mięśnie. Zawsze chcesz pracować ergonomicznie, a Twoje biurko musi to odzwierciedlać.

Ponadto, jeśli planujesz dłużej wytrzymać podczas pracy, powinieneś zainwestować w odpowiednie akcesoria. Na przykład, mata przeciwzmęczeniowa może zdziałać cuda, zmniejszając dyskomfort i poprawiając przepływ krwi.

Znaczenie siadania do niektórych zajęć
Uwielbiasz swoje stojące biurko, ale może to nie być najlepsza opcja do niektórych zadań, zwłaszcza tych, które wymagają drobnych umiejętności motorycznych.

Dlatego nie jeździmy na stojąco i dlatego trzeba wykonywać szczegółowe operacje w pozycji siedzącej. Podczas tych czynności nasze mózgi lepiej funkcjonują, gdy siedzimy.

Jeśli masz dobre, ergonomiczne krzesło, nie ma powodu, aby je wyrzucać tylko dlatego, że masz teraz biurko na stojąco. Znowu, równowaga jest kluczem. Tak długo, jak korzystasz z biurka i krzesła na stojąco, możesz zminimalizować ryzyko napięć i urazów.

Siedząc vs. Stojąc w pracy: Możesz zrobić jedno i drugie
Teraz, gdy wiesz więcej o staniu, niż o siedzeniu w pracy, powinieneś zrozumieć, że jedno nie jest lepsze od drugiego. Kluczem jest, aby nie przesadzić. Nie siadaj za dużo i unikaj długotrwałego stania.

Więcej wskazówek i porad na temat zdrowej pracy można znaleźć na naszych pozostałych stanowiskach. Możesz również przeglądać inne nasze produkty, w tym tacki na klawiaturę, podstawki pod laptopy, tablice balansowe itp. Nie zapomnij o obejrzeniu naszych filmów instruktażowych, aby dowiedzieć się więcej o naszych ergonomicznych produktach.